Defne Ağacı

Kokusu bütün dünyada sevilen asil bir ağaçtır. Defneler Akdeniz bölgesinde genelde çalı türü gibi yetişir, geniş arazilerde maki bitki örtüsü içinde çalılık ve küçük ağaçlar şeklinde. İstanbulda ise koca ağaç oluyorlar.

Defne ağaçlarının incirler gibi dişisi ayrıdır erkeği ayrıdır. Botanik ilminde bu özellikteki bitkilere Dioecious denir (bilimsel ad olarak). İçmekânlara uygun değildir, açık hava ister. Defne hem şifalı bitkilerdendir, hem kozmetik alanında önemlidir hem de yemeklik olarak yemeklere hoş koku vermesi ya da hoş olmayan kokuları gidermesi için yaprakları kullanılır. Yemeklere katılması açısından en güvenli defne türü Akdeniz defnesidir.

Akdeniz Defnesi (Laurus nobilis) ihracatında dünya birincisiyiz. Kalitede de öyle. En kaliteli defne yaprakları Mersin’de ve çevresinde oluşuyor. Türkiye’nin önemli endüstri bitkilerindendir. Daha yağışlı iklimlerde daha hızlı büyür. Bu yüzden Doğu Karadeniz bölgemizle aynı iklime sahip olan Gürcistan’da da defnecilik yapılıyor. Ne çoklukta ne de kalitede hiçbir şekilde bize yetişemezler. İyi kalite yüksek sıcaklığa, uzun süreli güneşe bağlıdır. Yunanistan’da ve Girit’te de defnecilik yapılıyor. Türkiye tek başına dünya defne ihtiyacının %80 kadarını karşılıyor.

İklim: Deniz etkisinde, kışın ağır don olayları görülmeyen iklimi sever.

Toprak: Nötr civarı toprakları seviyor. Besleyici olmalı hem süzek olmalı. Saksıda yetiştirecekseniz yarı yarıya kırmızı killi toprak + ponza taşı karışımı ya da humuslu bir bahçe toprağı + kırmızı killi toprak + ponza taşı + perlit + eski sığır gübresi her birinin eşit oranlarda karışımı daha faydalı olur.

Sulama: İlkbahar ve yaz boyunca toprak biraz kurudukça sulamalısınız. Kışın daha seyrek.

Çoğaltılması:
1- Defnenin en kolay çoğaltma yöntemi tohum iledir. Tohumu iyi bir kompost toprağın üst yüzeyine koyun. Gömmeyin. Çimlenmeye başlasa bile çürüme ihtimal çok yüksek. Tohum yarı yarıya gömülü olacak. Bulunduğu yer çok havadar olmalı esintili olmalı. Bir defa köklenip yapraklandı mı artık kolay kolay ölmez.
İstanbulda nerede dişi bir defne ağacı varsa çevresinde mutlaka küçük defne fidanları bulabilirsiniz.

2- Çelikle çoğaltılması: Çok zor. Yaz sonunda yapılır. Çelik yan dallardan, o yan dalların ana dal ile birleştiği yerdeki ana dalın dış kabuğu ile alınmalı. Köklenmesinin bir yılı alabileceği söyleniyor.

3- Daldırma ile: Bu çelikten daha kolay. İlkbaharda toprağa yakın uzun bir dalını eğeceksiniz. Yanda resimde görüldüğü gibi. Ayrıntılı bilgi için » Daldırma yazıma bakın (basit daldırma yöntemine). Bu şekilde defne dalının köklenmesi aylar sürer. Sonbaharda ayırıp ayrı yere dikebilirsiniz. Ya da ilkbaharı bekleyin.

Kaynak :  http://www.bitkivecicek.com/defne-agaci-laurus-nobilis